Çocuk Bakıcısı Tutarken Güvenlik Önlemleri

Çocuk bakıcısı en değerliniz olan çocuklarınızı emanet ettiğiniz kişilerdir. Bu yüzden, yeni birini tutma konusunda emniyet önemlidir. İş ilanı sırasında belirlediğiniz genel şartlardan ziyade, güven aradığınızı belirtmek en önemli şeydir.

Aileniz için en uygun adayın kim olduğuna karar vermenize yardımcı olması için aşağıdaki beş güvenlik önlemini kullanın.

Çocuk Bakıcısı Tutarken Güvenlik Önlemleri

1. Görevlerinizi Yapın

Şuan çevrimiçi durumdasınız. Adaylarınızı aratın ve neler geldiğini görün. Facebook ya da diğer sosyal medya hesaplarından profillerini kontrol edin. Muhtemelen sıra dışı bir şey çıkmayacaktır, ancak bu önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

2. İyi Bir Mülakat Yapın

Mülakat sürecinde adaylarınızı tanımak için gerçekten zaman ayırın. Aileniz ve işiniz için önemli olan tüm soruları sorduğunuzdan emin olun. Bu ayrıca acil durumlarla baş etme stratejinizi ve güvenlik endişelerinizi açıklamak için iyi bir fırsattır. İlk buluşma programını kafe gibi doğal bir ortamda gerçekleştirmek iyi bir fikir olabilir.

3. Referanslarını Kontrol Ettiğinizden Emin Olun

Kendi referans kontrolünüzü gerçekleştirebilmek için, potansiyel çocuk bakıcınızdan, son beş yıl içinde işe girme tarihleri de dahil olmak üzere önceki işverenlerinden oluşan bir liste hazırlamalarını isteyin. En az üç referans isteyin ve bunlardan ikisinin eski işverenlerden olduğuna emin olun.

İşte referanslarla iletişime geçtiğinizde sorabileceğiniz bazı sorular:

  • Bu kişi işte nasıl biridir? Rahat, gergin, sosyal, çekingen, olumlu ya da olumsuz eleştirilere açık mı?
  • Güçlü ve zayıf noktaları nelerdir?
  • Dakik midir? Sık sık rahatsızlanır mı?
  • Artık neden beraber çalışmıyorsunuz?
  • Gerekirse yeniden işe almak ister misiniz?
  • İnisiyatif kullanır mı?
  • Öğrenmeye yatkın mı yoksa bu konuda biraz daha çekinik mi?
  • Çocuklar onunla nasıl bir ilişki kurdular, anne-babayla iletişimi nasıldı?

Referanslarla konuşurken, samimi bir konuşma oluşturmalısınız ve durumunuzu, işin sorumluluklarını, ihtiyaçlarınızı ve hatta eski çocuk bakıcılarının aile ile uyumlu olup olmadığını görmek için ebeveyn ve yönetim tarzınızı da açıklamalısınız. Anne-babalar bir diğer anne-babaya karşı açık olmaya meyillidirler, açık olun ve soru sorun.

Referansı olmayan adaylar çıktıysa, bahsedilen tarihlerde nerelerde çalıştıklarını öğrenmek için arayabilirsiniz. Neden ayrıldıklarını da sorabilirsiniz.

4. Sürüş Belgelerini İnceleyin

Çocukları bir yerden bir yere getirip götürmek görevlerinin bir parçasıysa, çocuk bakıcısının belgelerini kontrol etmek isteyebilirsiniz. İşin bir gereği olduğundan sürüş belgelerine bakmanız gerektiğini açıklayın. Lisansın geçerli olup olmadığını belgeleyen bir yazı isteyebilir, sabıka kaydı olup olmadığını araştırabilirsiniz. Ayrıca, çocuk bakıcısı sizin arabanızı kullanacaksa, sigorta şirketinizle temasa geçerek, bu durumu nasıl sigorta kapsamı içine alacağınızı öğrenin.

5. Kendinize Sorun!

Çocuklarınızla ilgilenecek birinin geçmişini gözden geçirmek son derece önemli bir görevdir. Eğer doğru olmayan birşeyler hissettiyseniz, işe almayın. Yine de, her adayda anlaşmayı ihlal edenler için sürekli bir araştırma içinde buluyorsanız kendinizi, tanımıyor olmadığının verdiği strestendir. İşe almadan önce, kapsamlı kontrollerin yapılması normaldir, bu nedenle sizin için en önemli olanı belirleyin ve içgüdülerinize güvenmeyi unutmayın. Ailenize uygun olan birini bulma yolunda iyi olacaksınız.Bir yanıt yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA