ÇEVRE DOSTU BİR ÇOCUK YETİŞTİRME

Birçoğumuz günümüzün temel sorunu olan plastikle nasıl mücadele edilebileceğini sorup duruyoruz. İşte cevap; çevre dostu olmak ve çevre dostu çocuk yetiştirmek.

Çevre dostu mutfaklar oluşturmaktan, tek kullanımlık plastikleri reddetmeye kadar çevreyi korumaya yardımcı olabileceğimiz birçok yol var. Ancak, uzun vadeli çözümlerbulmak istiyorsak, çevre dostu çocuklar yetiştirmeye başlamamız hayati önem taşımaktadır.

İşte çevre dostu çocukların yetiştirilmesi konusunda 6 ipucu:

1. Örnek Olun

Çevre dostu bir yaşam sürdürmüyorsanız, çocuklarınızın da çevre dostu bir yaşamıolmayacağı aşikardır. Örnek olmak, çevre dostu çocukları yetiştirmenin en etkili yoludur.

Evinizde gerçekleştireceğiniz bu alışkanlıklar çocuklarınıza daha çevre dostu bir yaşam sürmelerini öğretecek:

  • Yeniden kullanılabilir mutfak gereçleri– Balmumu sargılar ve yeniden kullanılabilir kumaşlarla plastik poşetleri değiştirin. Plastik kaplar yerine cam kap seçimi, plastik kullanımınızı büyük ölçüde azaltacaktır Bu ipuçları sizin için rutin hale gelirse, çocuklarınız için de rutin hale gelecektir.
  • Temizlik malzemeleri – Ev temizliğinizi çevre dostu ürünlerle gerçekleştirin. Bu, plastik kullanımını azaltır ve evinizdeki zararlı temizlik maddelerini ortadan kaldırır.
  • Yeniden kullanılabilir bezler – Bu, bazı ebeveynlere hoşuna gitmese de, çocuklarınızın ürettiği atık miktarını azaltmanın harika bir yoludur. Her bezin ayrıştırılması 200 ila 500 yıl sürer, bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu tahmin edersiniz. Daha büyük yaştaki çocuklarınız kardeşlerinde gerçek bir bebek bezi kullanıyorlarsa, çocuk sahibi olduklarında bunları kullanma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

2. Çevre Dostu Çocuk Yetiştirmek İçin Kitaplar ve Filmler

Küçük çevrecinizi teşvik edecek tonlarca çevre dostu temalı kitap ve film var. Film gibi eğlenceli ortamlarda öğretilen konular çocuğunuz üzerinde daha uzun bir etkiyaratacaktır.

3. Bahçe Çalışmaları

Yine, örnek olun. Çocuklarınız bahçeye büyük bir ilginiz olduğunu görürse, onlar daha da çok ilgi duyar. Mümkünse, bahçenizde bir meyve ve sebze fidanı yetiştirmeyi deneyin. Sebze büyüdükçe çocuğunuz için heyecan verici bir atmosfer yaratın. Çocuklarınızı birlikte yetiştirdiğiniz sebzeleri pişirmeye davet edin. Bu, çocuğunuzun doğayla olan bağını geliştirmede ve çevre dostu çocuk yetiştirmek konusunda büyük bir adımdır.

4. Paylaşma

Paylaşmayı öğrenmek, çevre dostu çocukları yetiştirmenize yardımcı olacak önemli bir derstir. Giysileri ve oyuncakları paylaşan kardeşler, evinizde aşırı tüketimi azaltmanın harika bir yoludur ve ileriki zamanlarda çevre dostu davranışları teşvik edecektir. Evinize ne aldığınız hakkında bilinçli olun. Ahşap oyuncaklar ve organik kıyafetler çevre dostu çocuk ürünlerine örnektir.

5. Okul Yemeği

Çocuklarınızın öğle yemeği için çevre dostu ambalaj kullanın. Atacakları tek kullanımlıkambalajlardan kaçının. Yemeklerin kalmasını önlemek için doğru büyüklükte bir öğle yemeği hazırlayın. Eğer herhangi bir artık yemek varsa, çocuklarınıza kaplarına koyup eve getirmelerini söyleyin.

6. Eğitim

Çocuğunuzun çevre eğitimine mümkün olan en erken aşamada başlamak önemlidir. Onları düzenli olarak açık havaya çıkarın, böylece doğal bir şekilde doğa sevgi ve saygısıaşılamış olursunuz. Doğa, korumak istedikleri bir şey olmalı.

Çocuğunuza çim ve ağaçlar arasında oynamayı öğretmek, başlangıç için iyi bir yoldur. Bahçenizde veya parkta kuşlara ve vahşi yaşama dikkat edin. Çocuğunuzun keşif yoluyla doğayı öğrenmesine izin verin. Doğal bir merakı geliştirmek, çevre dostu bir çocuğu başarıyla büyütmek için en iyi araç olacaktır.

Evde bir çocuk bakıcısı varsa, açık onları da açık havada vakit geçirmeleri konusunda bilgilendirin.

Bir önceki yazımız olan MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI başlıklı makalemizde Çocuk Yetiştirmek, mutlu çocuklar ve mutlu çocuklar yetiştirmek hakkında bilgiler verilmektedir.Bir yanıt yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA