BURNU TIKANMIŞ BEBEĞİNİZİN NEFES ALMASINA YARDIMCI OLACAK 8 YÖNTEM

BURNU TIKANMIŞ BEBEĞİNİZİN NEFES ALMASINA YARDIMCI OLACAK 8 YÖNTEM

Hiç bir şey bir bebeği tıkalı burundan daha fazla huzursuz edemez. İşte durumu yoluna koymak için öneriler.

Bebeğiniz tıkalı burnundan halsiz mi düşüyor? İnanın yalnız değil. Uzmanlara göre, çocuklar yılda altı veya sekiz defa grip olurlar, çoğu da tıkanıklığa neden oluyor. Hasta bir bebeğiniz var ve iyi nefes alamıyor bu anne-babalar için korkutucu olabilir. işte burnu tıkanmış bebeğinizin nefes almasına yardımcı olacak sekiz yöntem:

1. Sorunun Köküne İnin

Çocuğunuzun nezlesinin arkasındaki nedeni iyice anlamak tedavinin anahtarı olabilir. Burun tıkanıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, alerji, ya da sinüzit enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Gribin belirtileri arasında, burun akıntısı, sık sık hapşırma, öksürme ve ateş vardır. Bebeğiniz her zamankinden daha huysuz olabilir, bakımı konusunda problem çıkarabilir ya da sürekli uyuyabilir. Grip genellikle 5 ya da 10 gün içinde geçer. Diğer taraftan alerji, çok fazla hapşırmaya, burunda kaşıntıya ve gözlerde sulanmaya neden olur. Bu durumda alerjinin altında yatan nedeni öğrenmek için çocuk doktorunuzu ziyaret etmeye ihtiyacınız olacaktır. 10 günden fazla süren grip belirtileri, tıbbi tedavi gerektiren sinus enfeksiyonu gösterebilir.

2. Tuzlu Su Damlası Kullanın

Tuzlu su damlası tıkanıklığa karşı atacağınız ilk adım olmalıdır. Uzmanlara göre, bebeklerdeki tıkanıklığı tedavi etmenin en iyi yolu, tuzlu su damlasıyla beraber ampul şırında kombinasyonunu uygulamaktır. Bebeğinizi sırt üstü yatırın, çenesini yavaşça eğin. Her burun deliğine iki ya da üç damla damlatın.

3. Ampul Şırıngayla Çekin

Bunların yanında, burun aplikatörü olarak da bilinen ampul şırınga kullanın. Ampulü sıkarak içindeki havaı boşaltın ve ucunu bebeğinizin burun deliğine hafifçe yerleştirin. Mukusu emmek için ampulü yavaşça boşaltın. Şırıngayı temizleyin ve aynı işlemi diğer burun deliğine uygulayın.

4. Buharlı Banyo Aldırın

Buhar, mukusun bebeğinizin burnundan kolayca çıkmasına yardımcı olur. Buhar oluşturmak için birkaç dakika sıcak duşu çalıştırın. Ardından buharlı banyoda bebeğinizi birkaç dakika bekletin. Yalnız sıcak suyun bebeğinizin tenine değmediğinden emin olun, bu onu yakabilir.

5. Nemlendirici Çalıştırın

Kuru hava tıkalı burnu daha kötü yapabilir. Havayı nemlendirecek bir nemlendirici çalıştırmak tıkalı burnu açmaya yardımcı olacaktır. Temiz tutmak için talitmalara uyduğunuzdan emin olun, aksi takdirde burun tıkanıklığını daha kötü hale getirecek küf üfleyebilir.

6. Bol Su İçirin

Bol su içirmek mukusu inceltir. Eğer bebeğiniz yedirilmekte sıkıntı çıkarıyorsa ya da içmek istemiyorsa, tuzlu su damlası ve burun aplikatörü kombinasyonunu her yemekten önce tıkalı burnunu temizlemek için uygulayın ve mümkün olduğunca daha çok su içmesi için teşvik edin.

7. Bebeğinizi Dik Tutun

Bebeğinizi dik tutmak mukusun akmasına yardımcı olur. Her ne koşulda olursa olsun bebeğinizi dik tuttuğunuzdan emin olun böylece dinlenebilir.

8. Tahrişten Kaçının

Muhtemelen uzun süredir buna dikkat etmiş olsanız da, bebeğinizin burun tıkanıklığını daha kötü hale getirebilecek ve tahriş edebilecek sigara dumanından uzak tutun.

Çukurova Danışmanlık Bebek Bakıcısı Burnu tıkalı bebeğinizin uyumasına yardımcı olmak için, yatmadan önce yukarıdaki önerileri deneyin. Ayrıca yatağının bir kısmını yükseltmeyi de düşünebilirsiniz, çünkü kafayı yükseltmek uykuda solunumu kolaylaştırır. Fakat bebekler yataklarında çok kolay dönebildiklerinden ona göz kulak olmalısınız. Bebeğinizin ateşi burun tıkanıklığı nedeniyle 38 dereceye yaklaşırsa doktorunuzla irtibata geçin. Bu daha ciddi birşeylere neden olabilir. Ayrıca bebeğiniz derin bir şekilde öksürüyorsa, yeme içme de problem yaşıyorsa ve 10 günden fazla süren tıkanıklık belirtileri varsa doktorunuzla iletişime geçin.Bir yanıt yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA