Çocuklara Bisiklet Sürmesini Nasıl Öğretirsiniz

Bisiklete binmek büyük bir hayat becerisidir, ancak bazı çocukların zorlukların üstesinden gelmeye diğerlerine göre daha istekli olmaları doğaldır. Çocukların bisiklet kullanması gereken belirli bir yaş olmadığından, yavaş ilerlemek ve çocuklara bisiklet sürmeyi öğretmek konusunda çocuğa göre zamanını belirlemek en doğrusudur.

Çocuğunuzun Hazır Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? 

Çocukların bisiklet sürmeye başladıkları yaş değişiklik gösterse de, genellikle 3 ile 10 yaşları arasındadır. Çocuğunuz kendiliğinden bisiklet sürmek istediğini belirtirse, bu hazır olduğunun en iyi göstergesidir. Bu aynı zamanda, başaracakları şey için büyük bir coşkuya sahip olacakları ve zorlandıkları takdirde onları engelleyecek bir şeyin olmayacağı anlamına gelir.

Daha çekingen ve tedbirli çocuklar öğrenmek için hevesli olmayabilirler ve diğerlerine nazaran biraz daha geç başlayabilirler. Onları harekete geçirmek için maceracı akranlarının ihtiyaçları olandan biraz daha fazla cesaret gerekebilir.

Başlarken

Birçoğumuz bugüne kadar yan tekerlerle bisiklet sürmeyi öğrendik fakat günümüzde uzmanlar denge bisikletlerini kullanmayı öneriyor. Uzmanlara göre dengeleyiciler çocuklarda kötü alışkanlıklar yaratıyor ve çocuklara yanlış güvenlik duygusu kazandırıyor, dengeleyiciler alındığında ise çocuk büyük bir şok yaşıyor. Kendilerini denge bisikletinde dengelemeyi öğrenirlerse, ilk bisiklete binmelerinde pedallarla daha kolay uyum sağlayacaklarını göreceklerdir. Bu, çocuklara bisiklet sürmeyi öğretmek için dikkat etmeniz gerekenlerin başında.

Çocuklara Bisiklet Sürmeyi Öğretmek İçin İlk Deneme

İlk deneme, yoğun yollardan uzak, güvenli bir ortamda olmalıdır. Çocuğunuzun ilk seferde çok uzağa gidebilmesi mümkün değildir, bu yüzden onları sabit şekilde sürekli itmek yerine kısa iteklemelerle başlatmak daha iyidir. Çocuğunuzun karşıya baktığından emin olun. Yeni öğrenmeye başlayan çocuğunuzun önünde yürümeli ve onları teşvik etmelisiniz.

Çocuklarımızı asla incitmek istemeyiz, fakat bisiklete binmeyi öğrenirken küçük düşmeler olacaktır. Sürekli gözetim altında tutarak, sessiz bir alanda egzersiz yaptırarak, kask, omuz ve dizlik gibi uygun koruyucu giysiler giydirerek ciddi yaralanmalardan kaçının.

Çocuğunuza bisiklet sürmeyi öğreten bir çocuk bakıcısı varsa, doğru güvenlik önlemlerini bildiğinden emin olun.

Doğru Bisikleti Seçmek

Çocuğunuzun ilk pedallı bisikletiyle yola çıkma zamanı geldiğinde, doğru büyüklükte bir bisiklet seçmek en önemli faktörlerden biridir. Bisikletin boyutu, çocuğunuz güvenli bir şekilde otururken ayakları ile güvenli bir şekilde yükselip inmesi ve ayaklarının yere değmesi için uygun şekilde seçilmelidir.

Ayarlanabilir oturma bölgesi ve direksiyona sahip bir bisiklet seçin, böylece çocuğunuz ilk bisikletini uzun süre kullanmaya devam edebilir ve bu sayede sürekli yeni bir bisiklete daha fazla para vermezsiniz!

Güvenlik Önlemleri

Çocuğunuzun bisikletinde, kıyafetlerin bisiklet zincirine takılmasını engelleyen bir zincir koruyucu bulunmalıdır. Aynı zamanda uygun bir pedal frenine ve çocuğunuzun elleriyle kolay bir şekilde yönetebileceği çocuk dostu bir jant frenine sahip olmalıdır. Güvenli bir şekilde bisiklet sürmeyi kolaylaştırmak için lastiklerin yaklaşık 47 mm genişliğinde olması gerekir.

Ve son olarak, tadını çıkarmayı unutmayın! Çocuğunuz biraz pratik yaptıktan sonra bisiklet sürmeyi öğrenecektir.

Bir önceki yazımız olan ÇEVRE DOSTU BİR ÇOCUK YETİŞTİRMENİN 6 ADIMI başlıklı makalemizde çevre dostu çocuk yetiştirmek, Çocuk Bakımı ve çocuk psikolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.Bir yanıt yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA