Çocuk Bakıcılarından Öğrenebileceğiniz Dersler

Çukurova Danışmanlık çocuk ve bebek bakıcıları yıllarını çocuklarla ilgilenerek, değerli ipuçlarını öğrenerek ve bu arada bazı kolay tüyoları keşfederek geçirirler. Onlara sebzelerini nasıl yedirirsiniz, eğlenmelerini nasıl sağlarsınız, tüm bu soruları çocuk bakıcıları cevaplıyor. Peki neden bu deneyimlerinden bir şeyler öğrenmeyelim?

İşte çocuk bakıcılarından öğrenebileceğiniz dersler :

1. İlgili Olun

Bunaltıcı ve stresli bir hafta geçirmiş olsanız bile, temel günlük şeylerde çocuklarınızla iletişim halinde olmanız önemlidir. İyi bir kitap okumak ya da yap-boz yapmak tüm bunların hepsi 15 dakika sürer. Çocukların anne-babalarının onlarla ilgilendiğini bilmek isterler ve bu iletişimi kaybettiklerinde bunu dışa vurabilirler. Her gün size sahip olduklarını bilmelerini sağlayacak kadar tüm dikkatinizi onlara verin. Birlikte geçireceğiniz bu özel zamanda ne yapacağınıza çocuğunuzun karar vermesini bile isteyebilirsiniz.

2. Hayat Esneklik Demektir

Genelde dışardaysanız, çocuğunuzla ilgilenmek ve uyku saatini kaçırmamak zor olabilir. Çocuğunuzu apar topar yatağa götürmek yerine uyku saatinden önce beraber geçirebileceğiniz bir rutin ayarlayın. Bu uyku önce rutini olacak – yemek ya da hikaye vaktinden oluşabilir. Bu çocuğunuzun gerçekten rahatlamasına yardımcı olacaktır.

3. Yemek Vakti Eğlenceli Olabilir

Bazıları için sunum her şeydir, neden çocuğunuza da eğlenceli tabaklarda renkli yiyecekler sunmayı denemeyesiniz ki. Fakat çocuğunuz yine de yemek yemeyi reddediyorsa, herhangi bir şeye karşı alerjisi olup olmadığını kontrol ettirmek isteyebilirsiniz. Yemekler konusunda en heyecanlı oldukları yaşlarda bile yemek yemeyi istemiyorlarsa, midelerini rahatsız ettiğinden olabilir.

4. Çocuklarınıza Sorumluluklarını Öğretin

Çocukların küçük yaştan itibaren kendilerini toparlayabilirler fakat biraz yardıma ihtiyaçları vardır. Oyuncak kutuları ve kitap rafları çok yüksekte olmazsa, hiçbir şeyi sağa sola bırakamazlar. Çocuğunuzu kendi dağınıklığını toplaması konusunda teşvik etmek, onlara sorumluluk sahibi olmayı öğretmenin en güzel yoludur.

5. Okumayı Eğlenceli Hale Getirin

Kütüphaneye gitmek eğlenceli olabilir. Yerel kuruluşunuzun sunduğu atölye çalışmaları ve etkinliklerden yararlanarak, çocuğunuzun kitap sevgisinin erken yaşta gelişmesine destek olabilirsiniz. Kütüphanenizin bebekler ve küçük çocuklar için bedava hikaye saatleri olup olmadığını kontrol edin.

6. Çocuklarınızı Kendi Yerinize Koyun

Otoriter görünmek yorucu olabilir. Çocuğunuzla her zaman için dönüşümlü roller almaya çalışın, böylece durumları kendileri üzerinden öğrenebilirler. Örneğin, çocuğunuz emniyet kemerini takmayı reddediyorsa, siz de kendinizinkini takmıyormuş gibi davranabilirsiniz ve böylece kemer takmamanın neden güvenli olmadığını size onların söylemesini sağlayabilirsiniz.

7. Aşırı Stresli Olmamaya Çalışın

Bebekler ve çocuklar stresi kolayca çeker. Eğer yemek ve uyku saati konusunda aşırı stresli olursanız, bunu hissederler.

8. Hayır Demenin Hayır Olduğunu Öğretin

Eğer hayır kelimesini çok sık kullanıyorsanız, çocuğunuz başkaldıracaktır. Fakat önemli bir şey olduğunda ve siz hayır dediğinizde, bunu dinlemeleri gerek. Bu yüzden bu beş harfli kelimeyi kullandığınızda, çocuklarınızla direk olarak konuşmadığınız zamanlarda bile, onları izlediğinizden emin olun.

9. Olumlu Teşvik Kullanın

Çocuğunuz gün içinde harika şeyler yaptığında, onu övmeyi unutmayın!

10. Gün İçindeki Planlarınızı Çocuğunuza Ne Zaman Söyleyeceğinizi Bilin

Kaç kez oyun planınızı ya da bir etkinliği iptal ettiğinizden dolayı öfke nöbetiyle mücadele ettiniz? Böyle durumları önlemek için yola çıkmaya hazır olana kadar yapacağınız faaliyeti çocuğunuza söylemeyin.

11. Çocuğunuza Her Yerde Uyuyabileceğini Öğretin

Çoğu yeni doğan sadece karanlık ve sessiz bir odada uyuyabilir. Fakat çocuğunuza ses içinde de uyuyabileceğini öğretmek önemlidir. Bu yaşam tarzınıza göre değişir, fakat çocuğunuzun sizin rutininize adapte olması oldukça işinize yarayacaktır.

12. Basit Yaşayın

Kimse karışık bir evde yaşamayı istemez. Evinizi oyuncak dükkanına çevirmek yerine, sahip olduğunuz oyuncakları yenileriyle değiştirmeye çalışın.

Yıllarca çocuk ve bebek bakıcılarından öğrendiğiniz başka yetenekler var mı? Yorumda bahsederek bizlerle paylaşın!Bir cevap yazın

Call Now ButtonŞİMDİ ARA